Sommige organisaties moeten bij de jaarverantwoording aanvullende documenten aanleveren. Dit kunnen een verslag van de interne toezichthouder zijn, een accountantsverklaring en/of een bestuursverslag. Welke documenten u moet aanleveren (deponeren) leest u hieronder en ziet u in DigiMV zodra u de basisvragenlijst en organisatiebrede vragenlijst heeft afgerond.
Let op! Jeugdhulpaanbieders vinden voor boekjaar 2025 alle informatie over aanvullende documenten op de pagina 'Wat openbaar maken' voor jeugdhulpaanbieders. Vanaf boekjaar 2026 geldt onderstaande informatie ook voor hen.
In de tabel hieronder ziet u per rechtsvorm en omvangscategorie welke documenten u bij uw jaarverantwoording moet aanleveren.
|
Accountantsverklaring | Bestuurverslag | Verslag interne toezichthouder* | |
|---|---|---|---|
| Rechtspersoon - (middel)groot | Ja | Ja | Ja |
| Rechtspersoon - klein of micro | Nee | Nee | Ja |
| Personenvennootschap - (middel)groot | Ja | Ja | Ja |
| Personenvennootschap - klein of micro | Nee | Nee | Ja |
| Eenmanszaak | Nee | Nee | Ja |
* Als uw organisatie een interne toezichthouder moet hebben, dan levert u een verslag van de interne toezichthouder aan.
Inhoudelijke eisen aan documenten
De accountantsverklaring wordt alleen ingediend door middelgrote en grote zorg- en jeugdhulpaanbieders en gecertificeerde instellingen.
De accountantsverklaring is een verklaring van een accountant dat de financiële verantwoording een juist en volledig beeld geeft. In artikel 11 van de RojW staat vermeld wat ten minste moet zijn opgenomen in de accountantsverklaring. De accountantsverklaring heeft de vorm van:
- een goedkeurende verklaring;
- een verklaring met beperking;
- een afkeurende verklaring; of
- een verklaring van oordeelonthouding
Let op: om de jaarverantwoording op tijd aan te leveren, is het van belang om voor de accountantsverklaring tijdig een accountant in te schakelen.
Het bestuursverslag hoeft alleen ingediend te worden door middelgrote en grote zorg- en jeugdhulpaanbieders en gecertificeerde instellingen.
In een bestuursverslag legt de dagelijkse en algemene leiding uit wat ze in het afgelopen jaar heeft gedaan. Het bestuursverslag bestaat uit een inhoudelijk deel en een financieel deel. Het financiële gedeelte bestaat uit de financiële verantwoording. In het inhoudelijke gedeelte wordt de gang van zaken besproken zoals de gebeurtenissen in het afgelopen boekjaar, de positie van de organisatie aan het einde van het boekjaar en de visie op de toekomst. Het is van belang dat de dagelijkse en algemene leiding hierbij een eerlijk en reëel beeld schetst van de organisatie en de verwachtingen in de toekomst. In het bestuursverslag wordt aandacht besteed aan de volgende onderwerpen:
- Beleid, gang van zaken en voorgaande verwachtingen;
- Doelstellingen en (kern)activiteiten;
- Ondernemingsstructuur en personele bezetting;
- Financiële ontwikkelingen;
- Risico’s en risicobeheersing;
- Cultuur en gedrag - soft controls;
- Beleid inzake risicobeheer van financiële instrumenten;
- Toepassing en naleving gedragscodes;
- Onderzoek en ontwikkeling;
- Toekomstverwachtingen.
Daarnaast zijn er nog enkele overige onderwerpen welke toegelicht zouden kunnen worden in het bestuursverslag. Dit zijn de volgende onderwerpen:
- Marketing en distributie;
- Interne beheersing van processen en procedures;
- Kwaliteitsbeheersing;
- Automatisering;
- Informatievoorziening in- en extern.
Wie moeten een verslag van de interne toezichthouder openbaar maken?
Het verslag van de interne toezichthouder is voor zorgaanbieders gekoppeld aan de Wtza-toelatingsvergunning en de verplichting in de Wtza om te beschikken over een interne toezichthouder. Op toetredingzorgaanbieders.nl kunt u vinden of u over een vergunning zou moeten beschikken en of u verplicht bent om een interne toezichthouder aan te stellen.
Jeugdhulpaanbieders en gecertificeerde instellingen zijn vaak ook verplicht om intern toezicht te regelen.
Valt u onder de vrijstelling voor intern toezicht en heeft u daarom geen interne toezichthouder, dan hoeft u ook geen verslag openbaar te maken.
Wat kan in het verslag van de interne toezichthouder staan?
Er worden geen nadere eisen gesteld aan de inhoud en vorm van het verslag van de interne toezichthouder. De NZa adviseert in ieder geval de volgende onderdelen aan bod te laten komen:
- Samenstelling van de interne toezichthouder inclusief hoofd- en/of nevenfuncties.
- Vermelding en toelichting op de benoeming van nieuwe bestuursleden.
- Wijze waarop de interne toezichthouder betrokken was bij de totstandkoming en toezicht houdt op de uitvoering van de strategie.
- Toelichting op de belangrijkste onderwerpen waarop toezicht is gehouden in het boekjaar.
- Toelichting op de focus van de intern toezichthouder voor aankomend boekjaar.
- Beschrijving van hoe naar het oordeel van de interne toezichthouder is voldaan aan de eisen voor onafhankelijkheid.
- Vermelding van zelfevaluatie van de interne toezichthouder, evaluatie van de bestuurder(s) en de hieruit gemaakte conclusies.
- Een oordeel over het bestuursverslag en de jaarrekening.
- Hoe toezicht is gehouden op het realiseren van het maatschappelijk belang van de organisatie.
- Hoe de interne toezichthouder heeft bijgedragen aan de beheersing van risico’s in het boekjaar.
- Hoe de interne toezichthouder met zijn activiteiten heeft bijgedragen aan het realiseren van zijn eigen toezichtvisie.
- Optioneel; hoe toezicht is gehouden op de voorbereidingen voor verduurzaming van de organisatie.